arrow_forward

איך לבחור כיסא גלגלים

כיסא גלגלים אידיאלי משלב ניידות, נוחות ומחיר נוח, ויש לבחור אותו תוך התחשבות במגבלות הקשיש. מומלץ גם להכיר את ההבדלים בין כיסאות הגלגלים הקיימים ולבדוק אפשרות להשאלה או סיוע כספי ממשרד הבריאות


בחירה נכונה של כיסא גלגלים קריטית לתפקודם של קשישים, בעלי מוגבלויות ובני גיל הזהב. כיסא לא מתאים עלול לגרום בעיות כמו חסימת עורקים, עקמת, כאבי גב וצוואר ועוד. עם זאת, יש מגוון רחב של כיסאות גלגלים ולא תמיד קל לבחור מבין ההיצע הקיים.


צריכים לבחור כיסא גלגלים לבן משפחה קשיש? אלו הקריטריונים שיסייעו לכם:

א. ניידות – טווח הניידות נבדק כשהזקן יושב בתנוחה יציבה ולפי האופן שבו הוא נע בתוכו. בנוסף, יש לשים לב למשקל הכיסא ולזכור שכיסא כבד מעניק יציבות רבה, אך קשה יותר לנייד אותו ממקום למקום. הניידות צריכה להביא לידי ביטוי את הצרכים הספציפיים של הקשיש ולהתאים לסגנון חייו ולמסגרת שבה הוא נמצא.

ב. נוחות – אופן הישיבה בכיסא גלגלים נוח צריך להתאים לקשיש ולאפשרויות התנועה שעומדות לרשותו. הנוחות מושפעת מגובה המשענות, הזוויות בין המשענות, הבד ממנו עשוי הכיסא וסוג הגלגלים.

ג. מחיר – כיסא גלגלים נוח ואיכותי לא חייב להיות יקר. אפשר להתייעץ עם פיזיותרפיסט, לקרוא מידע באתרי האינטרנט, להגיע לאולמות התצוגה של עמותות כמו 'יד שרה' ו'מילבת' ולקבל המלצות מלקוחות מרוצים. גם ברשתות החברתיות יש מידע אמין ואובייקטיבי על דגמים מוצלחים של כיסאות גלגלים זולים.

צרכי המטופל אמורים לעמוד בראש סדר העדיפויות כשבוחרים כיסאות גלגלים. חשוב להחליט מראש האם הכיסא אמור לשמש לניידות בתוך הבית או מחוצה לו, האם יש צורך בכיסא מתקפל שייכנס לתוך רכב והאם נדרשת התאמה מיוחדת של הכיסא לגודל הפתחים בחדרים.


ההבדלים בין כיסאות גלגלים

כדאי להכיר את ההבדלים בין כיסאות גלגלים על מנת להבטיח בחירה מוצלחת. ניתן לחלק את כל הדגמים הקיימים לארבע קטגוריות:

1. כיסא גלגלים שמנויד על ידי מלווה – כיסא גלגלים נפוץ שמיועד לאנשים מוגבלים בתנועה בפלג הגוף העליון. השימוש בכיסא מותנה במלווה שידחוף אותו מבחוץ. לכיסא הזה אין אפשרות להנעה עצמית או עצמאות והוא לא קל לתמרון, אך לרוב ניתן לקפל ולהכניסו לרכב רגיל.

2. קלנועית – זהו כיסא גלגלים עם מנוע. אין צורך בהפעלת כוח מצד הנכה על מנת לנייד אותו והוא מתאים גם לבעלי מוגבלויות בפלג הגוף העליון, או לקשישים עם יכולת ניידות מוגבלת. החיסרון היחיד של קלנועית בא לידי ביטוי בקשיי תמרון במקומות צפופים.

3. כיסא גלגלים ממונע – כיסא קל לתמרון שמופעל באמצעות מוט היגוי. המוט חולש על מערכת פיקוד ממונעת והכיסא מתאים לקשישים עצמאיים יחסית, כיוון שהוא מופעל ביד ואף דורש רמה מסוימת של תרגול.

4. כיסא גלגלים בהנעה ידנית – זהו כיסא גלגלים שמנויד באופן עצמאי ובאמצעות הידיים הדוחפות את הגלגלים. יש לו מנגנון מכאני, הנעתו דורשת הפעלת כוח פיזי בפלג הגוף העליון ובזרועות והוא מקנה יכולת ניווט ותמרון נוחה.


מתי ניתן להשאיל כיסא גלגלים ואיך מקבלים סיוע במימון הרכישה

יש שני דברים נוספים שכדאי להתייחס אליהם בבחירת כיסא גלגלים. ראשית, אפשר לברר על השאלת כיסאות לתקופה מוגבלת. ההשאלה מתבצעת מול עמותות שפועלות בפריסה ארצית ולרוב היא מתאפשרת ל-3 חודשים. הכיסא מושאל תמורת פיקדון שיינתן לאגודה ויוחזר עם תום התקופה. זו האפשרות הכדאית למי שמתלבט בין כיסאות גלגלים ורוצה לנסות דגם מסוים לפני קניית כיסא פרטי.

שנית, יש מקרים שבהם ניתן לקבל סיוע במימון רכישת כיסאות גלגלים. הסיוע ניתן על ידי משרד הבריאות לחולים שסובלים מנכות קבועה. ההשתתפות ברכישת הכיסא היא בשיעור של 90% ממחירו או מהתקרה שנקבעה, תלוי בדגם.

 

בחרו בכפתור דיור במסך הפתיחה של פורטל הגיל השלישי מבית יד 2 ומצאו את הדיור המתאים לכם או פנו למוקד השירות של פורטל הגיל השלישי מבית יד 2  באמצעות דף 'צור קשר'.